DIALOG CU TIMPUL ȘI LUMEA 2026

În perioada 08 – 10 mai 2026 s-a derulat la Onești o nouă ediție a proiectului DIALOG CU TIMPUL ȘI LUMEA, program inițiat de Uniunea Elenă din România, organizat în colaborare cu Ministerul Educației și Cercetării, Inspectoratul Școlar Județean Bacău și Televiziunea Română.

De la prima ediție, desfășurată în anul 2009 la București și Ploiești, „Dialogul cu timpul și lumea” a devenit un proiect itinerant, purtând participanții prin numeroase locuri cu încărcătură istorică și simbolică: Iași și Piatra Neamț (2010), Calafat-Turnu Severin-Orșova (2011), București- Broșteni (2012), Constanța (2013), Târgoviște (2014), Brașov (2015), București (2016), Galați (2017), Ploiești (2018), Onești (2019), București (online, 2020), Pitești (2022), Brăila (2023), București – Broșteni (2024), Craiova (2025).

Deschiderea oficială a celei de-a XVIII-a ediții, desfășurată sub tema „Sub semnul elenismului și olimpismului”, a avut loc în data de 08 mai 2026, la Biblioteca Municipală „Radu Rosetti” din Onești.

Concursul național a cuprins trei întreceri (istorie, creație literară și desen) și a reunit elevi, profesori, reprezentanți ai comunității elene și iubitori ai culturii, într-un cadru dedicat dialogului, educației și valorilor umaniste.

În programul celor 3 zile de DIALOG CU TIMPUL ȘI LUMEA au fost incluse vizite precum cele de la Muzeul de Istorie din Onești, Biblioteca Municipală „Radu Rosetti” din aceeași localitate, monumentul eroului Aristide N. Poulopoulos din Rădeana, comuna Ștefan cel Mare, Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Borzești, ctitorie a domnitorului Ștefan cel Mare.

Proiectul s-a încheiat în data de 9 mai prin ceremonia de premiere, moment care a încununat implicarea, creativitatea și efortul tuturor participanților.

Adresăm calde și sincere felicitări elevilor, cadrelor didactice și tuturor celor care au contribuit la buna organizare și desfășurare a acestui proiect. Mulțumiri deosebite se cuvin Inspectoratului Școlar Județean Bacău, Bibliotecii Municipale „Radu Rosetti”, Școlii Gimnaziale nr. 1 din Onești și Comunității Elene din Onești, condusă de doamna președinte Cristina Chiriacopoulou, pentru sprijinul acordat și pentru implicarea exemplară.

Felicitări tuturor participanților și premianților! Ne dorim să ne revedem cu sănătate și bucurie la următoarea ediție!